Сквер Івана Старова

 

 

Розташований на площі Соборній між проспектом Дмитра Яворницького, провулком Євгена Коновальця, вулицями Яворницького та Дмитра Донцова.

 

Названо на честь архітектора Івана Старова (05.02.1744-05.04.1808). Саме він в кінці XVIII століття став автором двох варіантів генерального плану Катеринослава. Перший варіант затвердив князь Потьомкін в 1790 р., а другий, вдосконалений, - імператриця Катерина II в1792 в Санкт-Петербурзі. Архітектор спроектував сітку центральних вулиць. Створив проект Потьомкінського палацу - першого кам'яного будинку нашого міста. Нарешті, саме він придумав ідею головного міського проспекту, який на його планах називається «Велика дорога».

 

Громадський і сакральний центр Катеринослава розташувався на вершині пагорба (Соборної гори). Тут заплановані головна площа з Преображенським собором - прообраз майбутньої Соборної площі. Три променя вулиць сходилися до іншої напівкруглої площі в північно-східній частині пагорба (сучасна пл.Шевченка), яку завершував палац Г.А. Потьомкіна. Генеральний план 1792 року став основою всього подальшого планувального розвитку міста.

 

Спершу на території площі не було навіть дерев — вона всуціль була заросла високою степовою травою. Перші спроби благоустрою належать до 1846 року. Великий внесок у цю справу вніс Катеринославський губернатор Андрій Фабр (1847–1857 рр). Він зробив посадку на алеї, що пролягала від Спасо-Преображенського собору до тодішнього Катерининського проспекту.

 

1 травня 1919 роки Соборну площу перейменували на площу Першого Травня, а в серпні 1922 року вона стала площею ім. Жовтневої революції.

 

В 20-30-х роках ХХ ст. населенню міста часто бракувало палива, тому Соборна площа, а також Потьомкінський сад та Архієрейський сквер, розташовані поруч, стали місцями заготівлі дров. Дерева вирубувалися та спилювалися, пеньки викорчовувалися. Територія, очищена від дерев, була перетворена на городи. Роща в огорожі Преображенського собору стала фруктовим садом, а на вільній від забудови території жителі довколишніх районів вирощували овочі.

 

Пізніше на площі буди братські могили, хоронили червоноармійців, шанованих більшовиків.

 

У 2015 році назва «сквер Івана Старова» отримав раніше безіменний сквер, який охоплює весь простір Соборній площі, навколо Преображенського собору. Таким чином, хоч і через 225 років, ім'я архітектора увічнили в історичному центрі нашого міста, в значній мірі створеного ним.

 

25.04.2018 згідно з рішенням Дніпровської міської ради №59/31 сквер передано на баланс КП «Міська інфраструктура» ДМР.

 

На теперішній час підприємство займається оформленням документів на сквер.

 

 

 

Гугл карта